Właśnie ukazała się ciekawa książka – opracowanie zbiorowe: Jaka administracja? Rozważania nad teorią i praktyką administracji polskiej po 1989 roku, red. M. Strzelecki, W. Zubrzycki, D. Jurczak, Olsztyn 2016. Ponad dwudziestu autorów dokonuje próby odpowiedzi na zróżnicowane pytania badawcze, dotyczące m.in. polityczności administracji publicznej w III RP, decentralizacji władzy, transformacji administracji polskiej, relacji sektora publicznego z sektorami prywatnym i obywatelskim, mobbingu w administracji publicznej w Polsce czy nawet bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności.
Rozdział mojego autorstwa pt. Projekty zasadniczego podziału terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej w latach 90. XX wieku, stan obecny i perspektywy zmian, stanowi naukową refleksję – próbę odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest zasadniczy podział terytorialny państwa? W jaki sposób przejawia się on w praktyce życia społeczno-politycznego Polaków a nawet w zwyczajnej polskiej codzienności? W jakim stopniu nakreśla ramy dla funkcjonowania samorządności lokalnej i regionalnej, wywodzącej się z przywróconej po przełomie 1989/1990 instytucji samorządu terytorialnego? Zgodnie z tytułem, skrupulatnie analizuję wyzwania, dylematy oraz projekty sprzed reformy administracyjnej z 1998 r. – podziału Polski na 12, 15 czy 16 województw (koncepcję zrealizowaną). Nawiązuję też do projektów z ostatnich lat i miesięcy – utworzenia województwa środkowopomorskiego czy stołecznego, problemu metropolizacji Polski czy kompatybilności (zgodności) polskich jednostek zasadniczego podziału terytorialnego ze standardami Unii Europejskiej.
Korzystając z okazji dziękuję Panu Profesorowi Michałowi Strzeleckiemu za zaproszenie mnie do tego projektu naukowego. Zachęcam do lektury i serdecznie pozdrawiam, Paweł Machalski.