Druga książka, tym razem współautorska!

Miło mi poinformować, że właśnie ukazała się książka pt.  „Samorząd terytorialny w systemie administracji publicznej” (Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2017). Jako jeden z współautorów gorąco polecam ją wszystkim zainteresowanym tą problematyką – samorządowcom, urzędnikom, pracownikom akademickim i studentom, szczególnie kierunków prawno-społecznych.

Dziękuję Panu Drowi Robertowi Gawłowskiemu, Prodziekanowi bydgoskiego wydziału Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu za zaproszenie mnie do tego projektu! Traktuje je jako wyraz życzliwości i uznania dla mojego dotychczasowego dorobku naukowego z zakresu administracji publicznej, w tym samorządu terytorialnego. Warszawskiej oficynie – CeDeWu, dziękuję natomiast za wyjątkowo sprawny proces wydawniczy!

W opinii recenzentów (Prof. Ludwika Habudy i Dra Michała Szewczyka) atutem publikacji jest m.in. nowatorskie ujęcie poruszonej problematyki – wyłamanie się z dominującej w Polsce konwencji pisania na temat samorządu terytorialnego. Istotnie, obok typowych zagadnień ustrojowych, znajdziemy w niej również treści dotyczące:

–     relacji rządowo-samorządowych,

–     współpracy krajowej i zagranicznej gmin, powiatów i województw,

–     partycypacji społecznej,

–     projektów metropolitarnych,

–     postulatów zmian w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego.

Wobec niektórych, tak stanowczo zaprezentowanych w Słowie wstępnym tez – zwłaszcza tych dotyczących stosunku obecnej władzy centralnej do samorządu terytorialnego – pozwolę sobie wyrazić zdanie odrębne. Swoje opinie na ten temat przedstawiam natomiast w dziesiątym – podsumowującym rozdziale, pt. „Wyzwania, dylematy i postulaty zmian w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego”.  Analiza treści całej książki – a zwłaszcza wspomnianego Słowa wstępnego i ostatniego rozdziału – zaświadczy o tym, że pluralizm opinii w polskiej nauce ma się dobrze!

Spis treści oraz informacje na temat książki wraz z możliwością zakupu znajdują się na stronie Wydawnictwa: http://cedewu.pl/Samorzad-terytorialny-w-systemie-administracji-publicznej-p1913

Zachęcam do lektury, Paweł Machalski.

Samorząd terytorialny

Dodaj komentarz