O społeczno-politycznym przesłaniu pontyfikatu Św. Jana Pawła II w Radio PiK

18 maja przypadła 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W tym kontekście byłem gościem programu „Regionalny Punkt Widzenia” na falach Polskiego Radia PiK. Rozmawialiśmy o społeczno-politycznym przesłaniu pontyfikatu Papieża Polaka.

W pełni uzasadnione wydaje się być stwierdzenie, że Jan Paweł II, który  odbył 104 pielgrzymki apostolskie, odwiedzając podczas nich 129 państw, zamienił samolot w kolejne skrzydło Pałacu Apostolskiego. Z pewnością też jego charyzma i rozpoznawalność wykraczały daleko poza światową społeczność katolików. Papież „z dalekiego kraju” stał się autorytetem moralnym w epoce, w której wszelkie autorytety raczej kwestionowano. Z jego opinią liczyli się niemal wszyscy przywódcy świata, choć nie zawsze ją podzielali. Ojciec Święty swoją konsekwencją i determinacją, najpierw przyczynił się do powstania „Solidarności”, a niespełna 10 lat później do przełomu ustrojowego w Polsce i innych państwach Europy Środkowej i Wschodniej.

Jakimi narzędziami w przestrzeni społeczno-politycznej posługiwał się Papież? Czy jego przesłanie jest wciąż aktualne? Jak Św. Jan Paweł II – bezpośrednio i pośrednio – wpływał na przemiany społeczne i polityczne w Polsce i na świecie? Jaka była jego rola w ustanowieniu nowego porządku politycznego? Na m.in. te pytania odpowiadałem w audycji z 21 maja: http://www.radiopik.pl/139,2,regionalny-punkt-widzenia (od 27 minuty, wcześniej prof. Mieczysław Ryba z KUL). Zachęcam do wysłuchania!