Publiczna obrona pracy doktorskiej – 05.10.2015 r., godz. 16, sala 310 WPiSM UMK

Z wielką przyjemnością informuję o publicznej obronie mojej pracy doktorskiej pt.

Stosunki państwo-Kościół rzymskokatolicki w Polsce po ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospoplitą Polską z 28 lipca 1993 roku,

która odbędzie się dnia 5 października 2015 r. o godz. 16 w sali 310 Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK przy ul. Batorego 39 L w Toruniu.

W swoim wystąpieniu przedstawię tezy i wnioski pracy doktorskiej oparte na następujących zagadnieniach pola badawczego:

  1. Podstawy prawne  relacji państwo-Kościół w III RP,
  2. Finansowanie Kościoła rzymskokatolickiego,
  3. Obecność Kościoła w przestrzeni publicznej: symbole religijne w miejscach publicznych, nauczanie religii w szkołach,  
  4. Integracja Polski z Unią Europejską,
  5. Wybory parlamentarne i prezydenckie,
  6. Lustracja duchowieństwa,
  7. Ochrona życia: problem stosunku do aborcji,  eutanazji, metody sztucznego zapłodnienia in vitro i planowania  rodziny,
  8. Ideologia gender i związki partnerskie.

Serdecznie  zapraszam wszystkich zainteresowanych tą tematyką! Zapraszam pracowników akademickich, doktorantów i studentów. W sposób szczególny zaproszenie to kieruję do uczestników moich grup ćwiczeniowych ostatniego czterolecia, zarówno z kierunku: stosunki międzynarodowe, jak i z dziennikarstwa. Gdy w tak ważnym dla mnie dniu zobaczę znane twarze, będzie mi bardzo miło. Życzliwa obecność wspiera i motywuje.

Korzystając z okazji, chciałbym życzyć wszystkim pracownikom naukowym, doktorantom i studentom – nowego roku akademickiego pełnego sukcesów!

  Paweł Machalski   

2 comments on “Publiczna obrona pracy doktorskiej – 05.10.2015 r., godz. 16, sala 310 WPiSM UMK

    1. W temacie przytaczam – jako cezurę początkową przedmiotu badań – po prostu dosłowną nazwę konkordatu z 1993 r., który w Dzienniku Ustaw 1998 nr 51 poz. 318 jest określany jako Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską… Można by dyskutować co najwyżej o pierwszej części tytułu: stosunki czy relacje, a może specyfika relacji? Myślę jednak, że została wybrana wersja najbardziej optymalna – poprawna zarówno pod względem językowym, jak i prawnym.

Dodaj komentarz